Artykuł sponsorowany

Czy zaćma dotyka tylko osoby starsze?

Czy zaćma dotyka tylko osoby starsze?

Czy zaćma dotyka tylko osoby starsze? Choć zaćma jest powszechnie kojarzona z wiekiem, to jednak nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jej rozwój. W rzeczywistości, zaćma może dotknąć osoby w różnym wieku, a nawet dzieci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu zaćmy oraz jak można jej zapobiegać.

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy?

Zaćma to schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadząc do pogorszenia widzenia. W większości przypadków jest to efekt starzenia się organizmu i uszkodzeń soczewki na przestrzeni lat. Jednak istnieją także inne czynniki, które mogą prowadzić do rozwoju zaćmy. Należą do nich m.in. urazy oka, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidy), palenie tytoniu czy nadmierne wystawianie się na promieniowanie UV. Warto dodać, że zaćma może być również wrodzona u noworodków, co jest związane z genetyką lub infekcjami wewnątrzmacicznymi.

Niezależnie od wieku pacjenta, objawy zaćmy w Jaworznie są podobne. Mogą one obejmować pogorszenie ostrości widzenia, zmniejszenie kontrastu, zwiększoną wrażliwość na światło, a także trudności z widzeniem w nocy. W miarę postępu choroby, pacjenci mogą zauważyć również pojawienie się tzw. halo wokół źródeł światła oraz zmianę percepcji kolorów. Warto podkreślić, że zaćma rozwija się stopniowo i początkowo może nie dawać wyraźnych objawów.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy polega głównie na zabiegu chirurgicznym, który ma na celu usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Tego typu operacje są obecnie bardzo skuteczne i bezpieczne, a pacjenci zazwyczaj wracają do normalnego funkcjonowania w ciągu kilku dni po zabiegu. Wcześniejsze etapy zaćmy można próbować leczyć za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, jednak w miarę postępu choroby konieczne staje się przeprowadzenie operacji. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci z wrodzoną zaćmą, zabieg może być wymagany już we wczesnym dzieciństwie.