Artykuł sponsorowany

Dla kogo jest badanie psychotechniczne?

Dla kogo jest badanie psychotechniczne?

Badanie psychotechniczne to specjalistyczne testy mające na celu ocenę zdolności i predyspozycji osoby do wykonywania określonych zawodów lub czynności. W Polsce badania te są wymagane w przypadku wielu zawodów, takich jak kierowcy, operatorzy maszyn czy kontrolerzy ruchu lotniczego. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, dla kogo są przeznaczone badania psychotechniczne, jakie są ich rodzaje oraz jak przebiega proces badania.

Kierowcy zawodowi i amatorzy

W Polsce badanie psychotechniczne jest obowiązkowe dla kierowców zawodowych, którzy chcą uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych, autobusów czy taksówek. Badanie to ma na celu ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej, szybkości reakcji oraz umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych. Ponadto badanie jest również wymagane dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. B, które zostały skierowane przez lekarza orzecznika lub starostę ze względu na występowanie przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli chodzi o sprawne badania psychotechniczne, Jarocin i okolice to rejon, w którym skorzystamy np. z usług przychodni Medan. 

Operatorzy maszyn i urządzeń

Badania psychotechniczne są również wymagane dla operatorów maszyn i urządzeń, takich jak dźwigi, suwnice czy wózki widłowe. W tych zawodach kluczowe jest utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji oraz umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się sytuacje. Badanie psychotechniczne ocenia zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolność do podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych. Ponadto badanie może być wymagane dla osób pracujących przy obsłudze urządzeń energetycznych, gazowych czy chemicznych, gdzie błąd operatora może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Kontrolerzy ruchu lotniczego i inne zawody

Kontrolerzy ruchu lotniczego to kolejna grupa zawodowa, dla której badania psychotechniczne są obowiązkowe. Ze względu na ogromną odpowiedzialność spoczywającą na tych pracownikach, wymagane są od nich nie tylko doskonałe zdolności analityczne, ale także umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz podejmowania szybkich decyzji. Badanie psychotechniczne ocenia umiejętności w zakresie koncentracji, pamięci oraz zdolności do szybkiego przetwarzania informacji. Podobne badania mogą być również wymagane dla innych zawodów, takich jak strażacy, ratownicy medyczni czy pracownicy ochrony.