Artykuł sponsorowany

Do czego służy KPiR?

Do czego służy KPiR?

Księga przychodów i rozchodów, znana jako KPiR, to podstawowy sposób ewidencjonowania operacji gospodarczych dla małych przedsiębiorstw. W Lublinie, jak i w całej Polsce, prowadzenie KPiR jest obowiązkowe dla wielu przedsiębiorców. W poniższym artykule dowiesz się, do czego służy KPiR oraz jak prawidłowo prowadzić tę księgę w Lublinie.

Czym jest KPiR i kto musi go prowadzić?

KPiR to uproszczony sposób ewidencjonowania przychodów i kosztów, dedykowany głównie mikro i małym przedsiębiorcom. Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia KPiR to ci, którzy osiągają roczne obroty nieprzekraczające równowartości 2 milionów euro oraz nie prowadzą działalności wymagającej posiadania pełnej księgowości. KPiR w Lublinie dotyczy więc zarówno osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółek cywilnych czy jawnych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca może korzystać z KPiR – nie dotyczy on np. spółek kapitałowych czy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie usług księgowych.

Jak prowadzić KPiR?

 Przede wszystkim, należy dokładnie zapisywać wszystkie przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. KPiR musi być prowadzony w języku polskim oraz walucie polskiej, a zapisy powinny być dokonywane na bieżąco. Warto również pamiętać o obowiązku przechowywania dowodów księgowych, takich jak faktury czy rachunki, przez okres 5 lat. W przypadku kontroli, przedsiębiorca musi być w stanie udokumentować wszystkie wpisy w KPiR.

Jeśli prowadzisz KPiR w Lublinie i potrzebujesz wsparcia, warto skorzystać z usług biur rachunkowych lub doradców podatkowych. Specjaliści z zakresu księgowości pomogą Ci prawidłowo prowadzić księgę oraz doradzą w kwestiach związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Korzyści z prowadzenia KPiR

KPiR to nie tylko obowiązek, ale także szereg korzyści dla przedsiębiorców. Po pierwsze, uproszczona ewidencja pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy – nie ma potrzeby zatrudniania osobnego księgowego ani korzystania z pełnej księgowości. Po drugie, KPiR daje możliwość kontrolowania finansów firmy na bieżąco, co jest kluczowe dla jej stabilności i rozwoju. Ponadto, dzięki prowadzeniu KPiR przedsiębiorca może łatwo wykazać swoje przychody i koszty, co jest niezbędne przy rozliczaniu podatków oraz ewentualnych kontroliach ze strony organów skarbowych.