Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje twardości materacy?

Jakie są rodzaje twardości materacy?

Wybór odpowiedniego materaca to kluczowy element, który wpływa na jakość naszego snu. Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego kręgosłupa. Warto zatem przyjrzeć się rodzajom twardości materacy dostępnych na rynku, aby wybrać ten najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

Twardość materacy – skala H

W Polsce, a także w innych krajach europejskich, twardość materacy określa się za pomocą skali H (od niemieckiego słowa "Härtegrad"). Skala ta dzieli materace na trzy główne grupy twardości – miękkie (H2), średnie (H3) i twarde (H4). Warto dodać, że niektórzy producenci oferują również materace o twardości H5, które są jeszcze bardziej twarde niż standardowe materace H4.

Miękkie materace (H2)

Miękkie materace są zalecane przede wszystkim dla osób o niskiej masie ciała, poniżej 60 kg. Dzięki swojej elastyczności dobrze dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając komfortowy sen. Materace o twardości H2 często wykonane są z pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej lub lateksu. Warto jednak pamiętać, że zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa, dlatego osoby z problemami kręgosłupowymi powinny wybrać materac o większej twardości.

Średnio twarde materace (H3)

Materace o średniej twardości są najbardziej uniwersalne i polecane dla osób o masie ciała od 60 do 100 kg. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, a jednocześnie nie są zbyt twarde, co pozwala na komfortowy sen. Materac H3 może być wykonany z różnych materiałów, takich jak pianka termoelastyczna, pianka wysokoelastyczna, lateks czy sprężyny kieszeniowe. To właśnie materace o średniej twardości są najczęściej wybierane przez konsumentów.

Twarde materace (H4)

Materace o twardości H4 są dedykowane osobom o masie ciała powyżej 100 kg oraz tym, którzy mają problemy z kręgosłupem. Twardy materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i utrzymanie jego prawidłowej pozycji podczas snu. Materace te mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak sprężyny bonellowe, sprężyny kieszeniowe czy pianka wysokoelastyczna. Warto jednak pamiętać, że zbyt twardy materac może być niewygodny dla osób o niższej masie ciała.