Artykuł sponsorowany

W jakim wieku zabrać psa na szkolenie?

W jakim wieku zabrać psa na szkolenie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jakim wieku najlepiej zabrać swojego psa na szkolenie? To ważne pytanie, na które każdy właściciel czworonoga powinien znać odpowiedź. W końcu odpowiednie szkolenie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i zachowania naszego pupila. 

Jaki jest odpowiedni moment na szkolenie psa? 

Nauka posłuszeństwa powinna rozpocząć się jak najwcześniej, już od momentu, gdy pies trafi do naszego domu. W wieku 8-12 tygodni maluchy są szczególnie podatne na naukę i łatwo przyswajają nowe informacje. Dlatego warto już wtedy zacząć uczyć je podstawowych komend, takich jak "siad", "leżeć" czy "do mnie". Oczywiście, na tym etapie nauka powinna być przede wszystkim zabawą i nie można oczekiwać od szczeniaka pełnej koncentracji oraz szybkiego opanowania komend. Ważne jest jednak, aby konsekwentnie wprowadzać zasady i zachęcać psa do współpracy za pomocą pochwał i smakołyków. 

Kiedy pies osiągnie wiek około 4-6 miesięcy, można rozpocząć bardziej zaawansowane szkolenie psów w Wyszkowie. Na tym etapie pies jest już na tyle duży i dojrzały, żeby zacząć uczyć się trudniejszych komend oraz chodzić na smyczy. Warto wtedy zapisać się na profesjonalne zajęcia szkoleniowe, gdzie instruktor pomoże nam w prawidłowym wychowaniu psa oraz pokaże, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami behawioralnymi. W Polsce dostępnych jest wiele szkółek dla psów, które oferują różnorodne kursy dla młodych czworonogów. 

Jeśli nasz pies osiągnie odpowiedni poziom posłuszeństwa i będzie dobrze współpracować z nami, możemy zdecydować się na szkolenie specjalistyczne lub zająć się sportami kynologicznymi. W wieku około 12-18 miesięcy psy są już wystarczająco dojrzałe, aby rozpocząć naukę w takich dyscyplinach jak agility, dogtrekking czy posłuszeństwo sportowe. Warto zastanowić się nad wyborem dyscypliny dostosowanej do rasy, predyspozycji oraz zainteresowań naszego psa. Nie każdy pies będzie świetnym tropicielem czy ratownikiem. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią szkołę lub klub sportowy, który oferuje profesjonalne szkolenia i dba o bezpieczeństwo uczestników.